آخرین خبرها
خانه / داستان کوتاه / از صعود کردن نترسید _ مشکلات را شکلات کنید

از صعود کردن نترسید _ مشکلات را شکلات کنید

مشکلات

از صعود کردن نترسید _ مشکلات را شکلات کنید

شکلات تلخ از صعود کردن نترسید   مشکلات را شکلات کنید

بیایید نگاهی به یک داستان عجیب کنیم که مدتی پیش در جایی(مشکلات را شکلات کن) خوانده ام:
ژاپنی هایی که به صید ماهی در دور دستها می رفتند، هنگام بازگشت متوجه شدند ماهی ها به فروش نمی رود. چون مردم عاشق ماهی تازه بودند.بعد از آن حوضچه هایی در کشتی ساختند و ماهی ها را در آنجا تا مقصد زنده حمل کردند، ولی باز ماهی ها فروش نرفت، چون طعم متفاوتی با ماهی های آزاد و تازه شکار شده می دادند.ژاپنی ها چند کوسه هم به حوض انداختند، این بار با آنکه تعدادی از ماهی ها توسط کوسه خورده می شد ، طعم ماهی ها خوب شده بود و به خوبی فروش رفتند.در ادامه ی این داستان افسانه مانند، نویسنده نتیجه گرفته بود : ما هم در زندگی برای اینکه پویا و سر زنده باشیم نیاز به کوسه هایی در اطراف خودمان داریم.
این مطلب من را به یاد همان قصه هویج و چماق انداخت، اینکه اسب به ترس از چماق یا شوق هویج برای دویدن نیاز داشت.البته این دو مساله یعنی فرار از تیره روزی و یا تلاش برای بهروزی ، واقعا هر دو مشکلاتی هستند که فعالیت برای حل کردن آنها به زندگی حرکت و پویایی می دهد.اما ذهن بیمار فقط بر چماق تمرکز می کند، اینکه کوسه ای در حوضچه زندگی ات بینداز واقعا توصیه ناپخته ایست.تلاش برای هویج و اینکه چگونه به پاداش ها و نتایج شگفت آورتر و خیره کننده تر برسیم بسیار آرامش بخش تر از اضطراب برای فرار کردن از تهدیدهاست.چالش برای صعود، یا چنگ زدن برای سقوط نکردن، کدام برای شما لذت بخش تر است ؟!

وقتی سالها میگذره و راجب گذشته فکر می کنیم، اغلب اندوه فرصتهایی رو می خوریم که داشتیم و استفاده نکردیم البته تقصیر هم نداشتیم، در اون موقعیتها یا امکان استفاده از فرصت برامون نبوده، مثلا سرمایه کافی نداشتیم تا دلار بخریم ! یا اصلا اطلاع دقیق یا شفافی نداشتیم.حالا هم شرایط برای اغلب ما متفاوت شده، خیلی هامون حس میکنیم بازی قبلی تمام نشده وارد بازی جدیدی شدیم که شاید همون موقعیت قبلیمون رو هم نتونیم حفظ کنیم.این حرفها درسته.
ولی…..ولی حتی اگه آب برکه ی خوشگلمون گل آلود شده، ما باید بهش به چشم فرصت نگاه کنیم و از همین آب گل آلود ماهی بگیریم.قبول کنیم که قواعد بازی عوض شده.وقتی ارزش پول کشوری در مقابل ارزهای دیگه تغییرات شدیدی میکنه، مطمئن باشید فرصتهای جدیدی فراهم میشه و البته خیلی از فرصتهای قبلی به خطر تبدیل میشه.کاری که قبلا سود آور بود ممکنه ضرر ده ویک کار ضرر ده ممکنه سود آور محسوب بشه.حالا از همین امشب که این پیامو میگذارم واستون، شروع کنید به تجزیه و تحلیل موقعیتها…..
و فراموش نکنید تعریف اصلی هوش در روانشناسی، توانایی تطبیق دادن خود با شرایط جدید و در صورت امکان بهبود و اصلاح شرایط هست.تغییر نکنی ، تغییر ندی، باختی !امروز داستان جدیدی شروع شده، که سالها بعد میتونی ازش به عنوان یک نقطه عطف در زندگیت یاد کنی.
نویسنده_محمدعلی_داوری روانشناس_بالینی پژوهشگر_هوش_اقتصادی

 

درباره مریم امیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پنج =